Робота із залежністю

Залежність зазвичай визначається, як неможливість контролювати певні повторювані моделі поведінки, що тягнуть за собою негативні наслідки. У багатьох випадках причина формування залежності – потреба втекти від тривожних емоцій/ситуацій, з якими людина не може впоратися самостійно. Життя залежної людини нагадує біг по колу, що вимотує і її саму, і її близьких, без можливості зупинитися, вибратися.

Залежність може сформуватися з широкого діапазону дій, включно з вживанням алкоголю, наркотиків, переїданням, захопленням азартними іграми, сексуальною поведінкою та багато іншого. Коли людина починає вживати різні речовини для зміни стану свідомості, у перший час вона може відчувати почуття задоволення – внаслідок чого виникає сильне бажання повторити дану модель поведінки і знову відчути цю ейфорію.

Причини, через які люди стають залежними, різноманітні й до кінця не вивчені. Зазвичай залежність формується внаслідок комбінації генетичних, психофізіологічних, емоційних і соціальних чинників, таких як:

Сімейна історія – численні дослідження показали, що діти, батьки яких мали той чи інший вид залежності, можуть мати схильність до залежної поведінки.

Психічні розлади – люди, які страждають від таких розладів, як депресія чи панічні атаки, частіше за інших формують один із видів залежності.

Вживання наркотиків або алкоголю в ранньому віці – за даними численних психологічних досліджень, що раніше людина починає вживати ті чи інші речовини, то ймовірніше в неї сформується патерн поведінки, характерний для залежності.

Соціальне середовище – вважається, що людина більш схильна до формування залежної поведінки, якщо в середовищі, де вона навчається, працює і живе, вживання субстанцій та інші форми залежності поширені та доступні.

Травма дитинства – люди, які отримали в дитинстві травму або постраждали від агресії чи нехтування з боку батьків, більш уразливі до формування залежної поведінки.

Стрес – медицина і психологія вже давно простежила прямий зв’язок між стресом і залежною поведінкою.

Видів і форм залежностей відомо безліч. Спочатку виділяли хімічні форми залежності, які пов’язані з прийомом певних хімічних речовин, що змінюють свідомість. Далі почали виділяти нехімічні форми залежностей, пов’язані з нав’язливими моделями поведінки. Нині відомо кілька сотень форм залежностей.

Найпоширеніші форми залежності, з якими звертаються по допомогу до фахівців:

алкоголізм
наркоманія
залежність від куріння
ігрова залежність
харчова залежність
комп’ютерна залежність
залежність від покупок (шопоголія)
залежність від стосунків (любовна/сексуальна/емоційна залежність).
Часто людина навіть не визнає своєї залежності та нехтує наслідками, які вона чинить на роботу, стосунки та здоров’я.

У результаті багато людей просто не здатні позбутися залежності самостійно і їм необхідна допомога психотерапевта або психіатра.

Також дуже важливим аспектом успішного подолання залежностей є психологічна робота зі співзалежними з клієнтом людьми – батьками, подружжям, дітьми.

У терапії залежності дуже важливу роль відіграють психологічні консультації, які допомагають клієнту визнати наявність проблеми і те, як його емоційний стан пов’язаний з його поведінкою. Консультації є важливим кроком на шляху до відновлення, і, в кінцевому підсумку, позбавлення від залежності. У роботі з клієнтами наші фахівці використовують комплекс ефективних методів і методик психокорекції залежностей. Базовим є запатентований В. Карпенком “Спосіб психотерапії психічних станів і психосоматичних розладів людини”, який успішно використовується в роботі із залежностями.

 

 

MentalPress

MentalPress